اسکای لایت

در صنعت مدرن امروزی ، طراحی و معماری مجموعه از لحاظ زیبا شناختی ، از ارزش بسیار بالایی برخوردار است . مهندسین همواره سعی بر این دارند تا با طراحی مجموعه هایی مستحکم و با کیفیت ، نماهایی زیبا به عرضه بگذارند . چرا که زیبایی یک ساختمان در لیتس مهم ترین فاکتور های ارزش گذاری مجموعه محسوب شده و بر قیمت نهایی سازه ، افزوده می کند . یکی از زیبا ترین نوع طراحی ، اسکای لایت  می باشد . در این نوع طراحی ، سقف مجموعه از نوع شیشه می باشد . با این کار ، علاوه بر زیبایی محیط ، نور گیر بودن محیط نیز به طور طبیعی افزایش یافته و نیاز به منابع غیر طبیعی همچون لامپ و … نیز به حداقل می رسد .

اسکای لایت ، با  نام ” سقف شیشه ای ” نیز شناخته می شود . از لحاظ روان شناختی ، سازه هایی که در آن ها از این نوع سقف ها استفاده می شود ، می تواند انرژی مثبت با خود به همراه داشته و به شادابی محیط افزوده کند .

 اسکای لایت چیست ؟

اسکای لایت  سقف های شیشه ای هستند که می توانند علاوه بر کاربرد های یک سقف معمولی ، به عنوان بخشی از دکور محیط نیز معرفی شوند .

این محصول  ، در واقع از پنل های الومینیومی تشکیل شده است که با شیشه تکمیل شده اند . از دیگر نام های اسکای لایت می توان به :

 • نورگیر سقفی
 • نور سقف
 • شیشه ی  سقف
 • سقف شیشه ای

و بسیاری نام های دیگر اشاره نمود .

این طراحی برای اولین بار در زمان امپراطوری روم اجرا شد . اما اوج استفاده از آن ، مربوط به دنیای مدرن امروزی می باشد .

اسکای لایت

اجزای اصلی اسکای لایت

اسکای لایت  ها از تنوع بالایی برخوردار می باشند . با وجود این میزان تنوع ، همگی دارای سه بخش مشترک هستند :

 • بخش پشتیبان : فریم  های آلومینیومی که در طول و عرض سقف قرار می گیرند و شیشه درون آن نصب می شود .
 • شیشه : هر اسکای لایت با توجه به نوع طراحی آن ، دارای جنس و طرح خاصی از شیشه می باشد .
 • بخش آب بندی : بخشی که نفوذ پذیری مجموعه را ایجاد می کند . با کمک این قابلیت ، برف ، باران و … به داخل مجموعه نفوذ نخواهند کرد .

مزایای استفاده از این نوع سقف ها در سازه

با استفاده از اسکای لایت  ، می توان مزایای زیادی برای سازه به همراه آورد .

_ این نوع سقف ها می توانند در سازه هایی مورد استفاده قرار بگیرند که نورگیری آن ها کم است . در محیط هایی که فضای بسته ای دارند و از نور طبیعی خورشید دور هستند ، اسکای لایت می تواند فضا را باز تر و پر نور تر کند .

_ انتقال نور طبیعی خورشید به درون محیط  ، نیاز به انرژی های الکتریکی برای روشن سازی فضا و دکور های نوری را به حداقل می رساند . در این شرایط ، اسکای لایت به نوبه  ی خود ، نوعی دکور پر نور محسوب شده  ؛ و علاوه بر تکمیل نور محیط در ساعات روز ، نیاز به دکور هایی همچون ال ای دی ، و … را به حداقل می رساند .

_ با کمک این نوع سقف ها ، امکان تهویه ی  مطبوع هوا وجود دارد . استفاده از اسکای لایت های متحرک ، امکان باز کردن سقف و تهویه ی هوا را ممکن می سازد .

_ این پنجره ها سبک بوده و وزن آن ها کم می باشد . در نتیجه برای انواع دیوار ها مناسب بوده و قابل اجرا است .

اسکای لایت

تنوع اسکای لایت

مهم ترین تقسیم بندی اسکای لایت ها بر اساس کاربرد ها و ظاهر آن می باشد . این تقسیم به صورت زیر می باشد :

_ اسکای لایت ثابت : در این مجموعه ، شیشه ها قابل باز و بسته شدن نیستند ؛ و فقط جهت انتقال نور به سازه ایجاد شده اند .

_ اسکای لایت ماژولار : این نوع شیشه ها قابل باز و بسته شدن هستند .

_ اسکای لایت لوله ای : این مورد نیز قابل باز و بسته شدن بوده ؛ و بهترین گزینه برای فضا های کوچک می باشد . وزن آن کم بوده و فضای کمی را اشغال می کند .

علاوه بر موارد ذکر شده ، دسته بندی اسکای لایت ها بسیار متنوع تر است .

این سقف ها می توانند دارای انواع :

 • ساده
 • شیب دار _ تک شیب و دو شیب
 • هرمی ساده
 • هرمی چند جهته
 • گنبدی
 • دایره ای
 • سنتی

و … باشند . نوع سقف مورد نظر بستگی به طراحی ساختمان و نظر طراح مجموعه دارد .

قابلیت های اسکای لایت

این سقف ها ، گزینه ای عالی برای مناطقی هستند که دارای ازدحام بالایی بوده و از میزان صدا و نویز های زیادی برخوردار هستند . می توان شیشه را از نوع دو جداره انتخاب نمود تا میزان انتقال صدای آن از بیرون به داخل ، به حداقل برسد .

این شیشه ها کمک می کنند تا با حضور نور خورشید در محیط ، گرمای مجموعه افزایش پیدا کند . این قابلیت در شهر های سرد از اهمیت زیادی برخوردار است . چرا که کمک می کنند تا مجموعه با کمک کمترین میزان نیاز به منابع گرمایی ، دمای محیط را متعادل کنند .

استفاده از این نوع سقف ها ، کمک می کند تا محیط بزرگ تر از واقعیت به نظر برسد . با کمک این نوع سقف ، می توان  جلوه ی  بهتری به فضا داد .

اسکای لایت

معایب اسکای لایت

این نوع سازه با وجود مزایای بسیار آن ، خالی از ایرادات نمی باشد . از جمله رایج ترین ایرادات ان ، می توان به موارد زیر اشاره کرد که :

 • اسکای لایت  از مقاومت بسیار بالایی برخودار نمی باشد . در نتیجه برای استفاده در مناطق زلزله خیز ، مناطق جنگلی و … ، مناسب نمی باشد.
 • هزینه های های ناشی از اسیب های وارد شده به این مجموعه ، در حین نصب و بعد از آن ، سنگین می باشد .
 • عدم عایق بندی صحیح و اصولی این نوع سقف ها ، تاثیر معکوس را به همراه خواهد داشت . یعنی به تنها باعث حفظ دمای محیط داخلی نمی شود ، بلکه دمای بیرون را به داخل انتقال داده و موجب انتقال انرژی می شود .
 • نصب این شیشه ها نیز به نوبه ی  خود ، عملیاتی بسیار حساس است . نصب این سقف ، تنها باید توسط طراحان و مجریان حرفه ای صورت بگیرد که این امر نیز عاری از هزینه نبوده و مخارج بالایی را برای سازنده به همراه دارد .
اشتراک گذاری کنید
امتیاز دهید:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
برخی از پروژه های ما
نمای خشک و تاثیر آن در طراحی و معماری

نمای خشک و تاثیر آن در طراحی و معماری

7 دی 1396
3,456 بازدید
مصاحبه اختصاصی مدیریت شرکت نگاه درخشان البرز(NDA) در مجله ساختمان

مصاحبه اختصاصی مدیریت شرکت نگاه درخشان البرز(NDA) در مجله ساختمان

22 تیر 1398
2,922 بازدید
تفاوت نمای کرتین وال و فریم لس

تفاوت نمای کرتین وال و فریم لس

19 دی 1400
1,238 بازدید